Aiheuttaako antasidien käyttö painonnousua

Aiheuttaako antasidien käyttö painonnousua

29.heinäkuuta 2008

kysymys

pammela

aiheuttaako antasidien käyttö painonnousua

olen kuullut, että on olemassa useita reseptilääkkeitä, jotka aiheuttavat painonnousua, mutta on olemassa useita käsikauppalääkkeitä, jotka eivät. Mitkä ovat joitakin antasideja, jotka eivät aiheuta painonnousua?

vastaus

Hei Lammela,

Kiitos kysymyksestäsi! On olemassa useita erilaisia lääkkeitä hoitoon happamat röyhtäykset. PPI-lääkkeet (mukaan lukien Nexium, Aciphex, Prevacid, Protonix) on yhdistetty painon muutoksiin, vaikka tätä haittavaikutusta on raportoitu esiintyvän alle 1%: lla potilaista. Lääkeryhmää, joka tunnetaan nimellä H2-salpaajat (mukaan lukien Zantac, Tagamet, Pepcid ja Axid), ei assicated painon muutoksen. Useat H2-salpaajat (Zantac ja Tagamet) ovat kuitenkin vuorovaikutuksessa monien muiden lääkkeiden kanssa, joten suosittelen tarkistamaan lääkärisi tai apteekkisi kanssa ennen uusien lääkkeiden aloittamista.

onnea!

Casey

sinun tulisi tietää: yllä oleva vastaus sisältää yleisiä terveystietoja, joiden ei ole tarkoitus korvata pätevän terveydenhuollon ammattilaisen antamia lääketieteellisiä neuvoja tai hoitosuosituksia.

Koulunkäyntisuositukset

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.